Zámek Orlík a Schwarzenberská hrobka

29. 12. 2019
Byl konec prosince, z vánočních návštěv už nám šla hlava kolem a bylo zkrátka potřeba se trochu provětrat. Zámek Orlík se svým překrásným okolím už jsem měla dlouho v hledáčku, a tak stačilo naložit do auta kočárek, pořádně se obléknout a zamířit za poznáním…
Po příjezdu k zámku jsme byli nuceni zaparkovat na placeném parkovišti s názvem Parkoviště zámek Orlík. Vyskákali jsme z vozu, složili kočárek a zamířili hned k samotnému majestátnímu zámku. Při příchodu nás přivítala tlupa krásných pávů, kteří se nebáli střežit stavbu i v prosincovém dni. Zámek byl původně hradem, který založil Přemysl Otakar II. na ostrohu nad jezerem jako hrad strážní.
Naše další kroky zamířili na červeně značenou turistickou cestu vedoucí anglickým parkem, který založila kněžna Marie Anna rozená hraběnka z Hohenfeldu. Po červené jsme došli k rybníčku Mičan, u kterého jsme odbočili vpravo. Dalším zajímavým bodem na naší trase se stala Výklenková kaplička u vyhlídky. K té jsme museli s kočárkem vystoupat do trošku prudšího kopce, ale odměnou nám byl krásný pohled na zámek zrcadlící se na hladině Orlické přehrady. Pokochali jsme se a pokračovali po červené dále. Cestou jsme minuli několik výhledů, až jsme došli ke krásné Schwarzenberské hrobce. U hrobky přepadl malého Kozáčka hlad, ale zvládli jsme i polní variantu krmení a zanedlouho jsme mohli vyrazit dále. Červená nás zavedla opět k rybníčku Míčan a následně na parkoviště.
Celá trasa byla pro kočárek vhodná, měřila 5 km. Při návratu domů jsme se ještě zastavili na betonové hrázi Orlické přehrady, ze které byl krásný výhled na zapadající slunce.