Vodopád Dírka a hrad Libštejn

4. 4. 2020
U vesnice Darová, která je známá díky přívozu a Darovanskému dvoru, se nachází nejvyšší vodopád Plzeňska. Jedná se o vodopád Dírka, který je 3,5 vysoký a protéká jím voda bohatá na železo. Vodopád spadá pod přírodní park Horní Berounka a je opravdu kouzelný.
Nejsnadněji se k němu dostanete od Darovanského dvora. U zdejšího fotbalového hřiště lze bezplatně zaparkovat. Pak už se stačí vydat po červené turistické značce k Díreckému potoku. Před potokem odbočíte vpravo na lesní pěšinku, která vás podél potoka zavede až k vodopádové kaskádě. Cesta trvá necelou půlhodinku, a pokud ji budete chtít absolvovat s miminkem stejně jako my, budete si muset vzít nosítko. Pro kočárek opravdu není cesta vhodná.
Bylo krásné odpoledne, a tak jsme se z Darové ještě vyrazili na zříceninu hradu Libštejn. Zaparkovali jsme u pole za obcí Obora a vyšli jsme po zelené turistické značce směrem k zřícenině. Miminko jsme opět vzali do nosítka, ale cesta k zřícenině (nikoli do jejích útrob) by šla absolvovat s kočárkem. Cesta k hradu byla asi 1,5 km dlouhá a celá byla z kopce, nazpět nás tedy čekalo mírné stoupání. Hrad byl volně přístupný, ale pokud byste si vstup na něj chtěli odpracovat, vyneste nahoru nějaký kámen na opravu zdiva, odměnou Vám bude krásný pohled na řeku Berounku. Milovníky historie pak potěší torzo hradu se zachovalou hranolovitou věží. Prostě romantika.