Tři kaple v jednom dni aneb Kam mezi Nýrskem a Klatovy

16. 5. 2020
Tři zvláštní kaple se v sobotu staly naším cílem. Lesní kaple sv. Bernarda, poutní kaple Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě a kaple sv. Markéty u Dlažova…
Naší první sobotní zastávkou se stala obec Liščí, kde jsme u místní hájovny bez problémů zaparkovali auto a vydali se po červené turistické značce na rozcestí Pod Lišákem. Od rozcestí jsme pak pokračovali po zelené až ke kapli sv. Bernarda, které se také říká Medvědí kaple. Důvod je jednoduchý. V roce 1719 byl na místě, kde je kaple vystavěna, napaden medvědem jistý Georg Kohlbeck, který s medvědem bojoval tak dlouho, dokud ho neusmrtil. Z vděčnosti, že boj přežil, pak nechal kapli vystavět. Kaple je půvabná především tím, že je umístěna uprostřed lesa, kam málokdy někdo vkročí. My jsme potkali pouze pána, který šel zrovna opravit její interiér, prý uvnitř upadly tři dlaždičky. Pán si s námi chtěl povídat a prozradil nám, že se v této oblasti hojně potulují daňci. My jsme pokračovali dále po cestě ještě kousek za kapli a narazili jsme na tajemná skaliska, která připomínají svatyni a údajně vysílají zvláštní energii. Toto uskupení kamenů, v němž dominují dva menhiry, sloužilo dříve jako pomník padlých v první světové válce. K autu jsme se vrátili zpět po stejné cestě.
Druhá byla na řadě kaple Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě. Na kapli jsme narazili spíše náhodou při cestě ke kapli sv. Markéty. Ale náhoda to byla moc pěkná. Auto jsme nechali u silnice, která vedla z Běhařova do Libkova a seběhli jsme ke kapli a kapličce, které mají za úkol chránit „zázračnou vodu“. Uvnitř malé kapličky, můžete křišťálově čistou vodu ochutnat, a pokud budete mít chuť, je možné se projít 14cti bodovou křížovou cestou.
Jak už jsem zmínila, poslední zastávkou se stala kaple sv. Markéty u Dlažova. Bezplatně jsme zaparkovali na parkovišti Pod Markétou, zavázali malého Kozáčka do šátku a vyrazili do kopce ke kapli. Cesta byla dlouhá asi půl kilometru, takže nepředstavovala žádný problém a už jsme tam byli. Abych se přiznala, naším cílem nebyla ani tak gotická kaple, ale stejnojmenná rozhledna. Na rozhlednu jsme samozřejmě vystoupali, měli jsme s sebou dalekohled, a tak se nám naskytl krásný pohled třeba na nedalekou rozhlednu Bolfánek.
Přestože jsme strávili hodně času v autě, výlet považujeme za velmi zdařilý. Poznali jsme zase další zapadlé kouty České republiky.