Pernolec, Tachov a neuvěřitelné Světce

7. 9. 2019
V neděli 1. září jsme se jen tak vydali na výlet. Naším hlavním cílem se měl stát zámek v Tachově, jelikož jsme doma již dlouho měli vstupenku 1+1 zdarma. Po cestě do Tachova jsme se ještě zastavili před obcí Pernolec u kostela sv. Anny Samétřetí. Kostel byl postaven u bývalé “Zlaté cesty”, která vedla z Prahy do německého Norimberka. Kolem kostelíka jsou umístěny kamenné kapličky, jakási křížová cesta.
V Tachově jsme zamířili na prohlídku zámku, která předčila naše původní očekávání. Prohlídky se konaly v každou celou hodinu a vstupné pro dospělou osobu stálo 80 Kč. Jelikož jsme do Tachova dorazili v půl dvanácté, museli jsme na prohlídku počkat, ale čekání jsme si zkrátili prohlídkou zdejší expozice. Během prohlídky jsme se dozvěděli řadu zajímavých informací o rodu Windischgrätzů. Nejvíce nás zaujal interiér poslední místnosti – jídelny, který zdobily velice staré a vzácné záclony. Pozorný návštěvník si pak všiml zajímavého přístroje na výrobu kávy či bohatých příborových servisů. Během prohlídky nás paní průvodkyně upozornila na to, že dnes máme jedinečnou příležitost prohlédnout si s průvodci jízdárnu ve Světcích. Tato nabídka nás zaujala a o dalším cíli naší cesty bylo v mžiku rozhodnuto.
Ještě než jsme zamířili do unikátní jízdárny, dali jsme si oběd ve výborné restauraci v obci Svobodka. Ve Světcích jsme bez problému zaparkovali na bezplatném parkovišti, odkud jsme asi po sto metrech dorazili k překrásné jízdárně. V jízdárně se nás ujal samotný pan kastelán Pavel Voltr, který nám spolu se svými dvěma kolegy obstaral opravdu fenomenální prohlídku plnou interakce s návštěvníky a až divadelních vystoupení. Prohlídku jsme si moc užívali a na konci nás jako bonus čekalo překvapení v královské lodžii. Tam nás pan kastelán oblékl do dobových klobouků a vyfotografoval nás. Jízdárna ve Světcích je návštěvníkům zpřístupněna jen příležitostně, jelikož stále probíhají její opravy. Určitě však stojí za to ji navštívit!