Odlezelské jezero a ukrytý vodopád

10. 5. 2020
Víte, kde leží nejmladší přirozeně hrazené jezero, které vzniklo sesuvem? My už ano! Nedaleko obce Potvorov. Jezero vzniklo v roce 1872 a údajně je domovem škeble říční.
K jezeru jsme se vypravili z obce Potvorov, kde jsme nechali auto na návsi, po modré turistické značce, která nás nejprve zavedla na polní cestu, kterou zprava i zleva obklopovala řepka. Zanedlouho jsme naštěstí vstoupili do lesa a už nás vítala cedule Národní přírodní památka – Odlezelské jezero. Od cedule to bylo po modré asi 2 km k jezeru. Jezero má několik částí (zálivů) a je určené pro sportovní rybolov. Je to místo klidu a příjemné atmosféry, kterou neruší davy lidí. My jsme potkali jen unaveného traktoristu, který odpočíval na konci pole. Pokud se budete chtít vydat od jezera k vodopádu, doporučuji řídit se podle online mapy. Vodopád není na místě značený, určitě se však vyplatí ho vystopovat. Však posuďte sami podle fotografií.
Neradi se vracíme stejnou cestou zpět, proto jsme zamířili k Potvorovské hoře. Poté jsme vylezli nahoru, prohlédli si skalní útvary a potkali cedule NS Cesta slovanských bohů. Lesní cesta a následně polní, nás pak zavedly zpět do obce Potvorov. I v tomto případě jsme se nespoléhali na značení, ale raději na mapu. Výstup na horu nám dal docela zabrat, ale vůbec nám to po nedělním obědu nevadilo. Bylo tu krásně, určitě se vrátíme…