Nejmenší město ČR – Rabštejn nad Střelou

24. 5. 2020
Mnoho architektonických slohů, lom na břidlici, židovský hřbitov a kouzelná příroda. Tak tohle všechno se nám vybaví, když se řekne Rabštejn nad Střelou…
Do Rabštejna jsme vyrazili na konci května s malým Kozáčkem v šátkovém nosítku. Vzhledem k tomu, že je Rabštejn takovou kouzelnou raritkou, nebylo úplně jednoduché zde zaparkovat, ale nakonec se nám to podařilo a mohli jsme vyrazit na cestu po zelené naučné stezce. Naším prvním zastavením se stal areál hradu a kostela. Z hradu, který pochází z 2. poloviny 13. století, zbyly už jen trosky gotického zdiva. Jeho dominantou je však stále válcová věž, jejímž úkolem bylo střežit vstup do hradu. Krásný je však kostel Panny Marie Sedmibolestné, který byl součástí bývalého kláštera servitů. Od kostela vede půvabné schodiště k baroknímu zámku. Po prohlídce této „honosné architektury“ následovala zastávka u architektury lidové, která nám je tak nějak bližší. A v Rabštejně je opravdu na co koukat. Vzhledem k tomu, že se jednalo o odlehlou, chudou, zemědělskou oblast, lidská kreativita a domácká řemeslnická výroba si zde opravdu vyhrály. Pohled na překrásné hrázděné a roubené domy, Vás zahřeje u srdíčka.
Od skvostných staveb vytvořených lidskou rukou, jsme zamířili k řece Střele a k pokladům, které vytvořila sama příroda. Po cestě jsme potkali velké množství statných, starých stromů, skalky, ale i krásné luční květinky. Protože nám počasí nepřálo, nedošli jsme až na vyhlídku, ale zkrátili jsme si trasu, cestou přes řeku. Řeku jsme v pohodě překonali po zajímavě vytvořené lávce. Následovala zastávka u bývalého mlýna U Lišáka, který je také označován jako architektonicky cenný. Mlýn je podezděn kamennou podezdívkou, která měla hned dvě funkce – na jaře ho chránila před povodněmi, v zimě pak proti ledovým krám. Naše cesta začala mírně stoupat až k břidlicovým lomům a následně ke starému židovskému hřbitovu. Představte si, že byl založen už v roce 1654 a do jeho půdy nebyli pohřbíváni pouze rabštejnští židé, ale i ti z okolních obcí.
Vzhledem k tomu, že jsme nestihli vidět všechna zajímavá místa, určitě se sem ještě vrátíme. Zajímá nás třeba, jak vypadá rabštejnský vodopád!