Naučná stezka Kokotské rybníky

8. 7. 2019
Nebojte se, nejedná se o nějakou vulgární či nemravnou stezku, ale o pěknou 9,5 km dlouhou procházku přírodou. A navíc! Slovo kokot prý znamenalo ve staroslověnštině kohout!
Zaparkovat můžete v obci Nová Huť. Odtud se vydáte po místní zelené turistické značce na pověstmi opředený Ostrý kámen. Po cestě do poměrně táhlého kopce potkáte studánku, nám se dokonce podařilo potkat divoká prasata, jelikož jsme vyrazili brzy ráno a les zel prázdnotou. Od špičatého Ostrého kamene, který se ukrývá mezi stromy, vyrazíte dále po stejné značce k Dolnímu kokotskému rybníku. Cesta k rybníku je již příjemná a pozvolná. Rybník, u kterého se nachází posezení, Vás zaručeně okouzlí. V době, kdy jsme ho navštívili my (začátek července) byl obklopený doutníky a ozdobený řadou bílých a růžových leknínů. Po odpočinku u prvního rybníka se vydáte opět po místní zelené k nedalekému Hornímu kokotskému rybníku. Od rybníka vystoupáte do mírného kopce a následně sejdete do vesničky Bušovice. Při sestupu do vesnice se vnímavému turistovi naskytne krásný výhled na zdejší pole a nedalekou Doubravku. Obec Bušovice ukrývá řadu zajímavých stavení. Pokud podniknete túru v odpoledních hodinách, můžete se občerstvit ve zdejší hospůdce, pokud se vydáte na ranní procházku, lze si zakoupit pití ve zdejší samoobsluze. Z vesnice se bohužel pokračuje kousek po silnici, ale pak už cesta pokračuje mezi lány pole.
Cesta zpět do Nové Huti už je příjemná a rychle ubíhá. Potkáte několik pěkně upravených chalup, koupaliště a za chvilku jste zpátky u výchozího bodu. Procházka nepatří mezi úplně nejsnadnější (zvlášť, když je venku přes 30 stupňů), ale určitě stojí za to.