Morava s osmiměsíčním zlobidlem

11. 6. – 14. 6. 2020
Pokud zamíříte na Moravu s osmiměsíčním mimčem a plánujete zajít na degustaci vín do sklípku, je nutné s sebou mít babičku. Moravské sklepy jsou hluboké a kombinace vín zrádné …
Do Velkých Pavlovic, kde jsme byli ubytovaní, jsme se vydali po naší strašné dálnici D1. Téměř celou cestu do Jihlavy jsme absolvovali ve zúženém pruhu, proto jsme byli šťastní, když jsme před ZOO Jihlava vystoupili z auta živí a celí. Zoologická zahrada byla naším prvním cílem. Celou jsme ji bez větších komplikací zvládli s kočárkem a byli jsme nadšení. Vstupné činilo 120 Kč za osobu. Viděli jsme vysoké žirafy, výstavní tygry, hravé opičky a krásný nový pavilon plazů. Za pozornost určitě stálo i obydlí klokanů. Z Jihlavy jsme pak pokračovali raději po státní silnici do Velkých Pavlovic. ZOO jsme si prohlíželi něco přes dvě hodiny, a tak jsme do Pavlovic dorazili kolem šesté hodiny večerní. To už byl čas na otevření prvního vínka. První večer jsme strávili v poklidném duchu. Museli jsme se aklimatizovat.
Druhý den ráno jsme zamířili na novou rozhledničku, která se nachází nedaleko obce Kobylí. Jedná se o Stezku nad vinohrady, která byla vybudována teprve v roce 2018. Z jejího vrcholu je krásný pohled na Vrbice, a když budete mít štěstí, uvidíte i lednický Minaret. Pod stezku jsme se vydali autem, zaparkovali na vyznačeném parkovišti a k vyhlídce došli po upravené cestě dlouhé cca 1 km. Vše jsme zvládli s kočárkem. Po prohlídce stezky jsme si ještě poseděli na dece u vinic. Pak už nás čekal obídek ve vyhlášené restauraci André u Velkých Pavlovic. Polední tříchodové menu nemělo chybu a my jsme se pořádně posilnili na cestu do Mikulova. V Mikulově jsme dali hlídat malého Kozáčka babičce a vystoupali jsme na Svatý kopeček. Už při cestě nahoru se nám naskytl krásný pohled na Mikulovský zámek a jeho zahrady. Na vrchol kopečku jsme vylezli asi za půl hodinky, po cestě vzhůru jsme míjeli zastavení křížové cesty a nahoře nás přivítala krásná kaple sv. Šebestiána se zvonicí. Kaple je mimo jiné zajímavá tím, že stojí na půdorysu řeckého kříže. Po sestupu jsme si prohlédli mikulovské náměstí, na kterém nás nejvíce zaujala hrobka v jeho spodní části. Jedná se o hrobku Dietrichsteinů. Večer, po návratu do Velkých Pavlovic, nás čekalo to nejdůležitější. Ochutnávka vín u našeho známého Lubomíra Zborovského. Degustace byla původně plánována na 2-3 hodinky, ale trošku se to zvrtlo. Ještě štěstí, že Kozáček zůstal na ubytování s babičkou. My jsme byli rádi, že jsme do postele trefili. Ale víno i pohoštění nemělo chybu. Nejvíce mi zachutnala FRANKOVKA ROSÉ.
Sobotní ráno nebylo pro nás degustátory vůbec jednoduché. Museli jsme noční řádění rozdýchat, a tak jsme se vydali na procházku s kočárkem. Cílem se stala krásná rozhledna Slunečná, ze které je krásný pohled na Pavlovice. Vidět jsou i kontroverzní Opilé sklepy. Po návratu na penzion už jsme mohli nasednout do auta a vydat se na oběd. Tentokrát jsme zvolili restauraci U Fábů v Lednici, která úplně nenadchne, ale také neurazí. Po obědě jsme pokračovali do Valtického podzemí. Potřebovali jsme se zkrátka zchladit, venku totiž bylo kolem 30 stupňů. Vzhledem k tomu, že jsme měli ochutnávek vína až až, rozhodli jsme se absolvovat prohlídku podzemí bez degustace. V tomto případě je prohlídka zdarma. Po prohlídce jsme ještě popojeli ke Kolonádě na Reistně. Jedná se o klasicistní stavbu, která je součástí Lednicko-valtického areálu. Na kolonádu zdobenou antickými motivy lze vystoupat, slouží i jako vyhlídka.
Večer po návratu z výletu se nesl v poklidném duchu. Ráno jsme sbalili věci, nakoupili víno do domácí vinotéky a vyrazili směr Plzeň. Cestou domů jsme se ještě zastavili na oběd v Berouně. Již několikrát jsme navštívili zdejší indickou restauraci. Šli jsme tudíž na jistotu. Výlet, přestože jsme se hodně přizpůsobovali miminku, stál za to. Sice jsme neviděli tak velké množství míst jako bez Kozáčka, ale krásně jsme si odpočinuli.