Lodí na Krka

29. 7. 2018
Když čtete tyto stránky, předpokládám, že jste cestovatelé stejného ražení jako já, proto je jisté, že se po dvou dnech ležení na pláži a cachtáni v moři začnete pekelně nudit a nevíte, co roupama. Proto Vám doporučuji, zajet si jeden večer do překrásného města Primošten, které se nachází 15 minut autem od vesnice Grebaštica. Projdete si město a po cestě jistě narazíte na prodejce různých plaveb (doporučuji prodejce, který stojí před branou vedoucí na náměstí). Nejčastěji Vám budou nabízet celodenní výlet na Kornati či právě do NP Krka. Mám vyzkoušené obě plavby a Krka jsou o hodně lepší. Domluvíte si den, kdy byste chtěli vyrazit, a zaplatíte výlet (můžete platit v kunách i v eurech). Celodenní výlet stojí zhruba 1300 Kč na osobu. Zahrnuje plavbu lodí z Primoštenu do NP Krka a zpět, vstup do NP Krka, oběd, lahev vína a lahev vody (víno a vodu obdržíte k obědu).
V den plavby je dobré být na místě v doporučený čas (nejezděte na poslední chvíli, snížíte si tím šanci vybrat si hezké místo na lodi). Při výběru místa na palubě nedoporučuji dbát na první dojem. Místa na střeše lodi jsou sice atraktivní (budete mít skvělý výhled), ale plavba je poměrně dlouhá a chorvatské sluníčko neúnavné. Já osobně nejraději volím místa v dolní části lodi, nejlépe uprostřed. V těchto místech krásně pofukuje a nepraží na vás sluníčko. Pamatujte na to, že Vás nikdo nebude držet přikované na místě. Po celou dobu plavby se můžete volně pohybovat po lodi a pořizovat snímky dle libosti.
Loď vyplouvá z přístavu ve městě Primošten, tudíž budete mít hned po vyplutí, krásný výhled na toto poloostrovní městečko. Od Primoštenu pak zamíříte k Šibeniku. Ještě před samotným vplutím do Šibeniku však uvidíte námořní tvrz sv. Mikuláše, která měla za úkol bránit město před nájezdy Osmanů. Je to takový chorvatský Boyard. Ze Šibeniku se pluje na Prokljansko jezero, z něhož loď najede u malebného městečka Skradin na řeku Krka. Ještě na jezeře začne obsluha roznášet oběd. Již při rezervaci plavby si zvolíte, zda budete chtít rybu či kuřecí steak. Než se najíte, budete již kotvit u NP Krka. Posádka Vám rozdá vstupenky a určí čas srazu u lodi.
Hned při vstupu do parku Vás ohromí obrovské vodopády, pod nimiž je možnost koupání. Nevrhejte se do vody hned. Projděte se nejprve po nenáročné turistické stezce. Procházka Vám zabere zhruba hodinu a fotografie jistě budou stát za to. Nejenže uvidíte spoustu menších i větších vodopádů, navštívíte zdejší mlýnské stavby, dáte si zmrzlinu, ale hlavně můžete potkat i spoustu živočichů (hady nevyjímaje). Po procházce ještě zbyde čas na koupání. Voda v řece Krka je velmi teplá, ale rozhodně doporučuji mít obuv, jelikož se v řece vyskytují kameny a hrozí ukopnutí palce (voda není průhledná). Vzhledem k velkému počtu návštěvníků nedoporučuji mít v batohu cennosti, nebude šance nechat si ho v blízkosti vody a Vy budete po celou dobu nervózní z toho, že Vám někdo něco odcizí.
Cesta z NP zpět není již tak zábavná, ale jistě si ji užijete také. Pro změnu můžete pozorovat třeba lodě plující kolem Vás. Možná se Vám dokonce naskytne pohled na někoho, kdo skáče bungee jumping z mostu Krka.
Pokud se Vám cena zdá vysoká, věřte, že to za tento jedinečný zážitek stojí.