Kvočna není jen slepice, ale i skála a pramen u Třemošné!

13. 4. 2020
Už jste slyšeli o Kvočně? Nemám na mysli slepici sedící na vejcích, ale skalní útvar nedaleko obce Třemošná. My jsme se k němu vydali i s kočárkem příznačně o Velikonocích a cestu jsme si protáhli až do České Břízy.
Vyrazili jsme od parkoviště u domu Exodus Družstevní ulicí po žluté turistické značce. Na konci ulice jsme odbočili doprava na cestu vedoucí kolem říčky Třemošenka. Odtud nás již doprovázel cedule zdejší naučné stezky. Zanedlouho jsme došli k vodní nádrži, jejíž hladina byla lehce nazelenalá, ale po její straně se tyčil skalní útvar Kvočna. My jsme se však vydali dále po levé straně nádrže, na které je vybudovaný krásný dřevěný chodníček s posezením. Šli jsme a šli, až jsme došli k pramínku se stejným názvem Kvočna. U pramene jsme využili náš kozákovský plecháček z dílny MisVys Tattoo a občerstvili jsme se příjemně chladivou vodou. Po stejné cestě jsme se vrátili zpátky k vodní nádrži, na jejímž konci jsme zabočili doleva a opět po žluté zamířili dále kolem Třemošenky až do chatové oblasti poblíž České Břízy. Na konci chatiček jsme museli s kočárkem překonat zdejší lávku vedoucí přes říčku, ale zvládli jsme to a už jsme si to kolem mlýna štrádovali k českobřízkému hřbitovu. Cesta vedla chvilku po silnici, ale provoz nebyl nijak hustý. Nejprve jsme šli po zelené a u pomníku v České Bříze jsme pak odbočili na modrou, která nás zavedla kolem hřbitova zpět do Třemošné.
Výlet nám zabral něco málo přes dvě hodinky. S kočárkem se dal zvládnout, nejhorší byla cesta od vodní nádrže do chatové oblasti před Českou Břízou. Během cesty jsme potkali jen pár stejně nadšených velikonočních turistů a jednoho cyklistu, který také zabloudil k pramenu Kvočna.