Kopečkaté okolí Roudnice nad Labem

11. – 12. července 2020
Okolí Roudnice nad Labem pro mě bylo velkou neznámou. Několikrát jsme tudy již projížděli, vždy nás zaujal neobvyklý ráz krajiny, ale nikdy jsme si ještě neudělali čas na prozkoumání zdejších kopečků. Bylo zapotřebí vše napravit.
Z Plzně jsme vyrazili v sobotu Ráno. Neradi jezdíme po dálnici, a tak jsme zvolili směr Kralovice a za necelé dvě hodinky už jsme stanuli před bájnou horou Říp. Hned při příjezdu nás vyděsila cena parkoviště, ale nedalo se nic dělat. Zaparkovali jsme a vyrazili s kočárkem na vrchol bájné hory. Cesta nahoru nám trvala asi půl hodiny, terén pro kočárek byl trochu horší. Po vystoupání na vrchol nás však čekalo jedno velké zklamání. Výhled na zemi zaslíbenou, zvěře a ptáků plnou se nám zkrátka nenaskytl. Kopec byl celý zarostlý a značně neupravený. Při příchodu jsme potkali nevzhledně vypadající občerstvení a na samém vrcholu samozřejmě rotundu sv. Jiří. Nahlédnout do kaple bychom mohli, ovšem za dalších 60 Kč. Vzhledem k tomu, že nás na výlet vyrazilo pět, nechali jsme si tuto podívanou ujít. Zklamaní jsme sestoupili opět na úpatí hory a vyrazili na oběd. Podle rad na internetu jsme zvolili restauraci STEAKGRILL u Roudnice nad Labem, tam jsme si chuť spravili.
Další naší zastávkou se stal vodní hrad v Budyni nad Ohří. V Budyni jsme bez problémů zaparkovali a s kočárkem došli k hradu, který byl ve velice hezkém stavu. Velice nás zaujali jeho hradby. Hrad nechali vystavět v 15. století Zajícové z Hazmburka. Později byl přestavěn na renesanční zámek. V blízkosti hradu se nachází barokní most, jeho návštěvu nedoporučujeme, barokně již vůbec nevyhlíží.
Ani Budyně neukojila naše touhy, a tak jsme do třetice všeho dobrého zkusili zříceninu hradu Ostrý. Zaparkovali jsme na rozcestí Kocourov, které se nachází u silnice vedoucí z Vlastislavi do Milešova. Malého Kozáčka jsem zavázala tatínkovi na záda a vyrazili jsme na vrchol kopce. Po cestě, která mohla měřit 2 km, jsme potkali krásné varhanovité skály a kamenné moře. Na vrcholu nás čekalo torzo hradu Ostrý, ale hlavně a konečně nádherný pohled na okolní krajinu.
Vidět jsme mohli vysokou horu Milešovku či Lipskou horu. Na hoře jsme nějakou chvíli pobyli a pak už jsme zamířili do Roudnice nad Labem, kde jsme se ubytovali v Soukromém ubytování v Žižkově ulici. Byli jsme moc spokojení, jednalo se o čisté a moc hezky zařízené ubytování, v němž nás ráno čekala bohatá snídaně a milá paní majitelka.
Druhý den jsme si chtěli opět vychutnat pohled na zdejší krajinu, a tak jsme se vydali na zříceninu hradu Košťálov. Zaparkovali jsme v lesíku na okraji obce Sutom. Odtud jsme po žluté turistické značce šlapali na zříceninu s Kozáčkem na zádech. Výhled z hradu předčil naše očekávání a stal se vrcholem našeho dvoudenního výletu. Krásně jsme viděli Milešovku, Hazmburk, Říp a dokonce i Ještěd. Navíc jsme na hradě byli téměř sami, což bylo báječné. Celý výlet jsme završili hradem Bezděz. Přejezd k němu sice trval něco přes hodinu, ale stálo to za to. Na hrad jsme se škrábali ze spodního parkoviště hodinu, bylo to s malou náročné. Na vrcholu jsme zakoupili za 120 Kč vstupné do hradu. Nechtěli jsme čekat na průvodce, a tak jsme si hrad prošli sami. Nejvíce se nám líbil pohled z věže. Krásně bylo vidět Máchovo jezero a celé daleké okolí. Museli jsme uznat, že byl Přemysl Otakar II. opravdový stratég!
Shodli jsme se na tom, že tento dvoudenní výlet nebyl posledním do tohoto kouta Čech. Byli jsme příjemně překvapení z krásné krajiny, příjemného ubytování a výborného pohostinství.