Gießhübl (Lázně Kyselka)

18. 7. 2019
V roce 2016 zaplavil obrazovky ČT seriál Já, Mattoni. Jednalo se o životopisnou řadu o jednom z nejslavnějších českých podnikatelů devatenáctého století – Heinrichu Mattoni. Mattoni nejprve začal prodávat karlovarskou vodu, ale později působil právě v Gießhüblu. Celý areál lázní je dnes ve velmi nelichotivém stavu a pomalinku začíná být opravován. Procházka bývalými lázněmi vystavěnými u řeky Ohře však stojí za uskutečnění.
Nejlepší je vydat se do Kyselky autem, které zdarma zaparkujete na prostorném parkovišti Kyselka. Odtud se vydáte po místní zelené turistické značce mírně do kopce. Zanedlouho se napojíte na červenou turistickou značku, která vás dovede k majestátní Mattoniho vile. Mattoni nechal vilu přestavět z bývalého panského Lázeňského domu, Zámečku. Od vily půjdete dále po červené k Lázeňskému korzu a Mattoniho soše. U sochy se můžete občerstvit Ottovým pramenem. Cesta pokračuje dále po červené kolem Jindřichova dvoru, Švýcarského dvoru, Vilemínky a opraveného Stallburgu. Za Stallburgem pak čeká stoupání do nevelkého kopce k Mattoniho muzeu, kde se před budovou můžete vyfotit jako Heinrich a jeho manželka Vilemína.
Od muzea se vydáte zpět po místní modré, po které budete dále pokračovat až k vyhlídce na řeku Ohři a celé lázně, Franieckovu pomníku, Jindřichovu sedátku až na Vilemínino odpočívadlo. Posezení na odpočívadle bývalo kryto altánkem ve tvaru paraplíčka. Od tohoto místa pak sestoupíte k Mattoniho vodopádu, který vás jistě zaujme svým netradičním zjevem. Ještě před vodopádem ale minete pavilón a kolonádu Ottova pramene. U vodopádu se opět můžete občerstvit, nakonec sestoupíte zpět k Lázeňskému korzu a stejnou cestou se vrátíte zpět na parkoviště.
Celý okruh zabere zhruba hodinu a půl, když jdete pomalou chůzí. Bystrému pozorovateli určitě neujde zašlá nádhera budov, jejich majestátních fasád a jiných honosných architektonických prvků.